top of page

VSESLOVENSKO TEKMOVANJE IZ PREŽIVETJA V NARAVI

 

*** Naslednje tekmovanje je planirano za leto 2023. Spodaj je program zadnjega tekmovanja. ***

12.–13. 9. 2020  bo potekalo drugo vseslovensko tekmovanje iz gozdovništva in preživetja v naravi. Tekmovanje bo strukturirano tako, da se preizkusi čim več preživetvenih sposobnosti. Poleg tekme pa bo to tudi izjemna priložnost za povezovanje "preživetvenikov" in deljenje znanja ter izkušenj med njimi.

Na kratko: gre za preizkus fizičnih sposobnosti, še veliko bolj pa znanj iz preživetja: orientacije brez kompasa, iskanje pitne vode, kurjenja ognja na primitivne načine, prepoznavanja sledi, užitnih in uporabnih rastlin ter gob, priprave divje hrane, izdelave bivakov, pasti, bakel, lokostrelstvo, itd. Prijave so možne v skupinah (2-4 osebe).

KJE: na Kočevskem, točna lokacija bo objavljena 3 dni pred izvedbo dogodka, saj mora biti teren tekmovalcem nepoznan.

 

KDAJ: 12.–13. 9. 2020

Prihod in registracija skupin je v soboto 12. 09., od 7.30 do 8.00. Začetek tekmovanja je ob 8.30 in traja do 16.00 (premor od 12.00 do 12.30). Sledi druženje in prenočitev v gozdu, naslednji dan pa razglasitev rezultatov in podelitev nagrad.

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktivnosti po tekmovanju:

  • debata in uprizoritev optimalnih rešitev nalog iz tekmovanja,

  • streljanje z lokom, met sekire, šurikenov, kopja,

  • krajša delavnica s strani organizatorja; letošnja tema: vrvi iz naravnih materialov

  • kres, priprava lastnih ležišč (viseče mreže, bivaki, spalke, ali druga oprema po lastni izbiri), druženje,

  • prenočitev, drugi dan razglasitev rezultatov in podelitev nagrad (če kdo odide že prejšnji večer, se jim nagrade podeli naknadno).


 

PRAVILA:

V skupini so lahko od 2 do 4 osebe. Priporoča se prijava štirih oseb, saj imajo večje skupine običajno prednost pri opravljanju posameznih nalog in s tem pri doseganju večjega števila točk. Vse skupine so v isti kategoriji ne glede na velikost skupine.

Kot že omenjeno, bodo naloge sestavljene iz številnih preživetvenih znanj: orientacije, netenja ognja, prepoznavanja sledi, užitnih in uporabnih rastlin, gob, izdelave bivakov, izdelkov iz naravnih materialov, lokostrelstva, itd. Podrobnosti nalog bodo znane šele na samem tekmovanju. Veliko bo odvisno ne samo od samega znanja, pač pa tudi od iznajdljivosti in spretnosti skupin ter tudi od sreče. S tem se spodbudi, da se tekmovanja udeležijo tudi tisti, ki nimajo toliko izkušenj, a jih to področje zanima in veseli. Naloge so izjemno pestre in spodbujajo timski duh, narejene so po principu team building-a.

OBVEZNA OPREMA TEKMOVALCEV:

Celotna skupina:

  • fotoaparat s prazno spominsko kartico, ker bo za tekmovanje potrebno fotografirati rastline, živali, sledi in aktivnosti. Po opravljenih nalogah se naloži slike na prenosni računalnik organizatorja, kjer bodo slike pregledane in ovrednotene,

  • zvezek,

  • pisalo,

  • ročna žaga (možnost izposoje)                                                                        

 

Posameznik - za tekmovanje:

  • primerna oblačila in obutev,

  • nož (dolžina rezila max. 15 cm).

 

Posameznik - drugo:

  • oprema za prenočitev v gozdu po lastni izbiri (npr. spalka + viseča mreža / šotorsko krilo, itd),

  • menažka ali podobno,

  • hrana in pijača 

 

Z izjemo fotoaparata, uporaba drugih elektronskih naprav (npr. mobilnih telefonov) na tekmovanju ni dovoljena. Za hrano in pijačo poskrbi vsak sam, na lokaciji bo pitna voda.

 

PODROBNEJŠI PROGRAM:

 

Tekmovanje je sestavljeno iz dveh sklopov:

 

  • A: Orientacijski tek

Proga je bo letos krajša, le okoli 3-4 km. Med potjo je potrebno nabrati netivo in omejeno količino užitnih rastlin (uporaba pri nadaljnjih nalogah), predvsem pa beležiti uporabne in užitne rastline ali gobe ter opisati morebitne živalske sledi. V ta namen se dobi popisne liste, kot dokaz se vsa opažanja fotografira (tako se izognemo nepotrebnem puljenju in uničevanju). Med potjo so tudi točke z nalogami, npr. orientacija brez kompasa. Drugače pa je ta del bolj prepuščen lastni spretnosti, hitrejše skupine lahko morebiten prebitek časa izkoristijo za beleženje rastlin, idr.

  • B: Bazni tabor

V drugem sklopu je več specifičnih nalog, ki se izvajajo na istem mestu, zato je ta del fizično manj naporen. V ta del spadajo aktivnosti kot so kurjenje ognja na primitivne načine, različna ognjišča, kuhanje, izdelava bivaka, vrvi, pasti, bakel, posode, različnega orodja/orožja, streljanje z lokom, itd., nekaj malega bo tudi teorije. Ker bo verjetno kar nekaj stvari, ki jih tekmovalci še nikoli niso počeli, lahko začetniškim skupinam inštruktorji/ocenjevalci delno pomagajo, do izraza pa pride predvsem improvizacija in domiselnost skupine.

Vsaka naloga je posebej ovrednotena s točkami in približno sovpada s tem, koliko časa je za nalogo namenjeno. Vsaka skupina žreba s katerim sklopom (A ali B) začne dopoldan in s katerim popoldan. Vse skupine končajo v baznem taboru, kjer sledi večerja in druge aktivnosti. Drugi dan je po zajtrku podelitev nagrad (ob 9ih zjutraj), na željo udeležencev pa se po tem izvaja in preizkuša še različne preživetvene veščine skupaj z inštruktorji do uradnega zaključka ob 12ih.

bottom of page